Skip all go to Content
Skip all go to News
Skip all go to Navigation

МУЗЕЙ АКАДЕМІЇ

Зв'язок являє собою одну з найдавніших галузей техніки. Неможливо переоцінити роль зв'язку в житті людського суспільства, що з моменту свого зародження відчуває потребу в обміні інформацією.

Зміни в умовах життя та трудової діяльності людей неминуче приводили до зміни засобів зв'язку, до їх технічного вдосконалення.

Керівник Музею Нікітіна В.І.

Одеська національна академія зв'язку ім. О.С. Попова є провідним вищим навчальним закладом України, який готує фахівців галузі зв'язку з усіх категорій та напрямків.

Літопис одного з найстаріших вузів країни починається з далекого 1920 року, коли в процесі дослідження була встановлена пряма спадкоємність у підготовці зв'язківців від Одеського вищого електротехнікуму зв'язку ім. Григорія Гринька (1920р.) до Одеського інституту інженерів зв'язку, створеного в 1930 році. Це великий історичний період: академія зв'язку росла разом з усією країною, творила свою виняткову історію. З огляду на важливість збереження історії попередніх поколінь зв'язківців рідного вузу, ректор ОНАЗ Петро Петрович Воробієнко в 2005 році прийняв рішення про створення Музею Академії. Керівником музею було призначено завідуючу Центром гуманітарної освіти та розвитку Нікітіну Валентину Іванівну.

Активну участь у роботі по пошуку архівних документів, матеріалів та експонатів з галузі зв’язку взяли зв'язківці-ветерани. Сім'ї ветеранів зв'язку, що пішли з життя, передали і сьогодні передають в музей нагороди, документи, фотографії родичів, стародавні приймачі та прилади.

Значну допомогу в створенні експозицій музею зробили матеріали та історичні документи, ретельно зібрані протягом багатьох років випускником вузу, видатним вченим, людиною небайдужою Андрієм Ісааковичем Когутом (1936-2003рр.), який працював в академії протягом 44 роки, був нагороджений Золотою медаллю Всесоюзної виставки досягнень народного господарства. Він - автор 68 зарубіжних патентів, 22 авторських свідоцтв.

10 вересня 2005 року в урочистій обстановці в головному корпусі ОНАЗ за адресою вул. Ковальська, 1 було відкрито Музей ОНАЗ.

Урочисте відкриття Музею ОНАЗ

У двох просторах залах музею розмістилися експонати з галузі зв'язку, безліч книг і журналів, стенди про історію вузу та його учених і співробітників, які зробили великий внесок у розбудову галузі та підготовку висококваліфікованих фахівців. Все це стало можливим завдяки зусиллям усього колективу Академії, який протягом усієї історії існування вузу самовіддано працював на її майбутнє.

Поряд з навчальним процесом відроджувались і активно розширювались науково-дослідні роботи. Досить згадати створення в 1959 р. позаміського наукового полігону, що розкинувся на п'яти гектарах землі і НІР "Метеор" під керівництвом А.І. Хачатурова, на якому розпочали свою наукову діяльність провідні вчені академії.

Перший зал Музею

Одесити і численні гості нашого міста з задоволенням слухають музику І.О. Дунаєвського, що звучить з одеських курантів, які були створені в інституті в 1959 р. Музичний супровід курантів став своєрідним символом Одеси. Технічна документація та інструкція з експлуатації, складена інженером лабораторії контрольно-вимірювальних приладів Кузнєцовим Ю.Є., також зберігається в музеї Академії.

Велику цінність являє і фотоальбом навчально-експериментального телецентру Одеського електротехнічного інституту зв'язку (ОЕІЗ), перша експериментальна передача якого відбулася 6 січня 1952 року.

Протягом усієї своєї історії інститут надавав уваги і фізичному вихованню. Спортивні індивідуальні і командні перемоги на змаганнях найрізноманітніших рангів затвердили за інститутом неабияку спортивну славу. Про це свідчать отриманні дипломи, грамоти та кубки, які зберігаються в музеї.

Однак експозиція містить не тільки фотографії, книги, альбоми та інші матеріали, але й велику кількість обладнання, яке відноситься до різних галузей зв'язку, пов'язаних з загальною історією техніки й з експлуатацією засобів зв'язку.

Стенди з історії розвитку ВНЗу

Широко представлено експонати по телеграфії, телефонії, радіо - і телеапаратуру, різні прилади, що мають відношення до розвитку галузі зв'язку.

Радіоприймач "Фестиваль" (1957 р.)

Широко представлено експонати по телеграфії, телефонії, радіо - і телеапаратуру, різні прилади, що мають відношення до розвитку галузі зв'язку.

Серед експонатів найбільшою популярністю користуються: телеграфний ключ 1929 р.; телеграфний апарат Морзе; радянський телетайп зразка 1935р., СТ-35; навчально-лабораторні стойки, розроблені на кафедрах вузу; перший радіоприймач з дистанційним керуванням "Фестиваль" (1957р.), військові секретні радіостанції та телефонні апарати зразка 1944 р.; волоконно-оптичні кабелі зв'язку заводу "Одескабель", довоєнний репродуктор, цікава експозиція радіоприймачів з приватної колекції (з 1947р.) та інші.

Великий інтерес наш музей викликає особливо тим, що частина його експонатів знаходиться в робочому стані і ми демонструємо їх роботу: АТС на 100 номерів 1950 р., телефонний апарат 1900 р., радіоприймачі 1954 р., магнітофон 1956 р.

Різноманітність експозиції музею дозволяє глибше розібратися в деяких питаннях історії техніки зв'язку в різні історичні періоди і одержати відомості з історії розвитку й сучасного стану основних засобів зв'язку, побачити фотографії людей, які цілком присвятили себе цій галузі.

Контактний телефон: 705-04-71
каб. 210